PDA

Επιστροφή στο Forum : παπουτσια για πεζοπορια σε βουνα

panther623
01-07-2012, 17:11
γεια χαρα σε ολους,
εδω και ενα χρονο κανω πεζοποριες καθως και αναβασεις σε βουνα. Επειδη πιστευα οτι ο εξοπλισμος δεν παιζει σημαντικο ρολο αρκει να αγαπας πολυ την φυση ανεβαινα με κατι παλια μπασκετικα παπουτσια:)
αφου πλεον αυτα δεν αντεξαν και διαλυθηκαν σκοπευω να διαθεσω 100-120 ευρω για την αγορα καταλληλων παπουτσιων. Επειτα απο ψαξιμο μαζεψα καποιοες αποριες που θα παραθεσω και οποιος γνωριζει μπορει να με βοηθησει.
Στις αναβασεις εχω συναντησει κοφτερους βραχους(πριονια), πετρωδες εδαφος, χωματινα μονοπατια, περπατημα αναμεσα απο θαμνους με πυκνη βλαστηση.
Εκτος απο περπατημα στα πιο πανω εδαφη αραια και που κανω τρεξιμο σε χωμα.
Πιστευεται οτι πρεπει να παρω μποτακι? Δεν ξερω γιατι αλλα δεν μου αρεσει αισθητικα.
Εχετε καποια αποψη για τα salomon xt wings 2, καθως και για north face single track για τα οποια διαβασα καλα λογια?
αναμενω τις απαντησεις σας!

Χίονις
01-07-2012, 17:53
Στις αναβασεις εχω συναντησει κοφτερους βραχους(πριονια), πετρωδες εδαφος, χωματινα μονοπατια, περπατημα αναμεσα απο θαμνους με πυκνη βλαστηση...

...λασπωμένο πεδίο, βροχή, σάρες, κακοτράχαλο, βρεγμένο βράχο, τα πρώτα χιόνια, ελεύθερη αναρρίχηση. Εκεί θα σε προδώσουν τα παπούτσια και θα χρειαστείς μποτάκια. Με τα παπούτσια επίσης είναι εκτεθειμένος ο αστράγαλός σου. Εγώ τότε (που τραυμάτισα τον αστράγαλό μου) τα απέρριψα και έκτοτε στο βουνό πάντα μποτάκι, έστω χαμηλό το καλοκαίρι αλλά πάντα μποτάκι. Βέβαια σπανίως χρειάστηκε να τρέξω...;)

Thanasis_S
01-07-2012, 22:23
Μέχρι πριν 4-5 χρόνια χρησημοποιούσα μποτάκια για οτιδήποτε έκανα στο βουνό.
Τα τελευταία χρόνια χρησημοποιώ μόνο χαμηλά παπούτσια trail running και κάνω τα πάντα. Τρέξιμο σε βράχια, μονοπάτια, βροχή, λίγο χιόνι, λάσπη, σάρα. Τα τελευταία χρόνια φοράω la sportiva lynx και raptor. Θεωρώ οτι είναι πιο ανθεκτικά και με καλύτερη πρόσφυση απο τα salomon xa pro 3d και xt wings που έχω φορέσει.
Για τα single track δεν έχω άποψη αφου δεν τα έχω χρησημοποιήσει.

panther623
02-07-2012, 01:31
ευχαριστω για τις απαντησεις..
Χιονις με το χαμηλο μποτακι μπερδευτικα λιγο..μπορεις να προσθεσεις καποιο λινκ ωστε να διαφωτιστω;

katsaromallis
02-07-2012, 08:20
Το παπούτσι είναι ανάλογο με το τι θέλεις να κάνεις στο βουνό.

Χρόνια πριν χρησιμοποιούσα τις αρβύλες του Στρατού που είχα από την θητεία μου. Αυτά μέχρι που διαλύθηκαν, αλλά η αλήθεια είναι ότι εκανα αρκετές πορείες με επιτυχία.

Εχω πάντα ένα ζεύγος trail running με καλή αντιολισθητική σόλα (δεν με ενδιαφέρουν "μαγικά" αντικραδασμικά εξαρτήματα κλπ). Τα χρησιμοποιώ για προσβάσεις και επιστροφή από μεγάλες αναρριχητικές διαδρομές, όπου αναγκάζομαι να τα κουβαλάω δεμένα πίσω μου στην ορθοπλαγιά. Ειναι και πολύ βολικά για μη χειμερινές πεζοπορείες σε εύκολα μονοπάτια. Δεν κάνω ορεινό τρέξιμο αλλά χωρίς trail running δεν μπορώ. Τα χρησιμοποιώ και για τις προσεγγίσεις μου σε χαμηλά αναρριχητικά πεδία. Γενικά τα χρησιμοποιώ συνέχεια!

Παλαιότερα για ελαφρά πεζοπορεία σε καλές συνθήκες αλλά σε δύσβατο έδαφος όπου ήθελα καλύτερη προστασία στον αστραγαλο, είχα ένα ζεύγος ελαφρά άρβυλα φθηνά (μέχρι 80 ευρώ), με κύρια υλικά ύφασμα και ενισχύσεις με καστόρι ή τεχνητό δέρμα σε σημεία φθοράς. Η σόλα στα αρβυλα αυτά στην αγορά είναι 90% φθηνή πολυουρεθάνη, όχι τόσο καλό όσο το λάστιχο αλλά τα άρβυλα αυτά βγαίνουν φθηνά και μαζικά με πολυουρεθάνη οπότε δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς. Το κακό με την πολυουρεθάνη είναι ότι σε 5 χρόνια το πολύ έχει χαλάσει ακόμη και αν τα κρατήσεις στο κουτί τους σε καλές ελεγχόμενες συνθήκες. Μια σόλα λαστιχένια κρατά 30 χρόνια και παραπάνω!

Για συχνή πεζοπορεία σε υγρές συνθήκες, βαρύτερο έδαφος, πολλές κοφτερές πέτρες, σάρες κλπ, θα χρειαστείς ένα ζεύγος βαριά πεζοπορικά άρβυλα. Εχουν βαριά σόλα από συνδυασμό υλικών (λάστιχα, αντικραδασμικά EVA κλπ), κατασκευή από χοντρό δέρμα ή/και ανθεκτικά υφάσματα, φόδρες με μεμβράνες, φόδρες για μόνωση κλπ. Η σόλα τους είναι βαριά, πιό δύσκαμπτη, αλλά παρόλα αυτά κάμπτεται με το χέρι. Τα άρβυλα αυτά είναι ότι χρειάζεσαι για πεζοπορεία στην Γκιώνα, Όλυμπο κλπ σε συνθήκες που δεν απαιτούν χειμερινές ορειβατικές τεχνικές. Ενα καλό ζευγάρι μου κράτησε χρόνια, για 100 τουλάχιστον μεγάλες αναβάσεις πρίν αρχίσει να δείχνει σοβαρά σημεία φθοράς. Ειναι και πολύ καλά για εύκολες χειμερινές πορείες σε ασφαλή μονοπάτια και μη τεχνικό πεδίο π.χ Πάρνηθα, χαμηλά μονοπάτια με πολύ χιόνι αλλά χωρίς πάγο και χωρίς μεγάλες κλίσεις.

Για πιό απαιτητικές ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΕΣ αναβάσεις όπου θα χρειαστεί να εφαρμόσεις χειμερινές τεχνικές, σχοινιά, κραμπόν κλπ θα χρειαστείς βαριά ημιάκαμπτα, αλλά αυτά ξεφεύγουν από την απλή πεζοπορεία. Αν κάνεις χειμερινές διχίλιαρες κορυφές στην Ελλάδα, Αλπεις κλπ κλπ, θα επενδύσεις σε κάτι τέτοιο. Υπόψη ότι ημιάκαμπτες χρησιμοποιώ και για αναρριχήσεις σε βράχο όπου εκμεταλλεύομαι την ακαμψία της μπότας. Για περπάτημα μόνο δεν είναι βέβαια οι καλύτερες μπότες, κουράζουν περισσότερο. Αγόρασε μόνο αν έχεις "τεχνικές" βλέψεις.

Υπάρχουν και τα πλήρως άκαμπτα άρβυλα, πολλές φορές σε έκδοση εσωτερικής - εξωτερικής μπότας, τέλεια για χειμερινή αναρρίχηση (πάγου - μικτού πεδίου), σοβαρές πολυήμερες αναβάσεις σε κορυφές μέχρι 5-6 χιλιάδες μέτρα κλπ. κλπ. Μία ειδική κατηγορία αυτών είναι και οι μπότες υψηλού βουνού. Από τα 5-6 χιλιάδες και πάνω θα τις χρειαστείς. Δεν έχω προσωπική πείρα σε αυτή την κατηγορία.

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από ένα ζεύγος trail running και ένα ζεύγος ορειβατικά ημιάκαμπτα (αφού οι βλέψεις μου στα πιό ψηλά είναι κυρίως "τεχνικές" και "αναρριχητικές"). Για την περίπτωσή σου που είναι πιό πεζοπορική και δοκιμάζεις και χαμηλά δύσβατα εδάφη, επέλεξε ένα ζεύγος trail running και ένα ζεύγος ελαφρά πεζοπορικά μποτάκια, σχετικά φθηνά χωρίς πολλά έξτρα γιατί θα τα καταστρέψεις γρήγορα. Αυτά φοριούνται περιστασιακά και σε μονοήμερες εξορμήσεις σε υγρό πεδίο με κάλτσες αδιάβροχες ή sealskin κλπ αν δεν θέλεις να επενδύσεις σε κάτι πιό βαρύ. Μετά σκέψου την πιθανότητα να αποκτήσεις μελλοντικά (όταν θα έχεις "στρώσει" στο βουνό) και ένα ζεύγος βαριά πεζοπορικά με μεγάλη αδιαβροχία. Αν κάνεις κάποια στιγμή σχολή χειμερινού βουνού και σοβαρή εκπαίδευση θα χρειαστείς ημιάκαμπτα, τα οποία όμως αν δεν έχεις κάνει πολλά χιλιόμετρα στο βουνό, θα σου φανουν λίγο σκληρά.

vanzel
02-07-2012, 14:57
Αν έχεις σκοπό να κάνεις χαλαρές πεζοπορίες χωρίς ιδιαίτερο βάρος τότε πάρε χαμηλά.
Αν όμως σκοπεύεις να κάνεις δύσκολες αναβάσεις με αρκετό βάρος,τότε καλύτερα μποτάκι που να σου κρατάει τον αστράγαλο και έχει καλύτερη πρόσφυση σε ανώμαλα εδάφη.
Εξαρτάται καθαρά από τον σκοπό για τον οποίο τα θες....

panther623
05-07-2012, 14:57
μιας και πηρα την αποφαση οποιος μπορει ας μου στειλει σε πμ καποιο μαγαζι στην αθηνα μιας και δεν εχω ιδεα(με καλο προσωπικο ας πουμε) για να κανω την αγορα
ευχαριστω

dimisg
11-07-2012, 23:28
Παιδιά κ εχω τα απλά μποτακια που είχα είπαν αντίο στον καρτέρο μετά από χρόνια, πέρυσι ανέβηκα αστρακα κ νυαβαλιστα με του στρατού κ πεθανα. Από το ξύλινο πάτο τους, πριν κανα μήνα πηγα δρακολιμνη τυμφη με μποτακι απλό αθλητικό κοντό, λίο από κάτω κ πεθανα να φτάσω, τώρα που θέλω τις επόμενα μέρες να αγοράσω κάτι ως 100 150 ευρώ, τι προτείνετε? Κ από που? Για αστράκα, γκαμηλα καρτέρο νταβαλιστα.. Δεν εχω ιδέα από μάρκες κ μαγαζιά, θέλω ως τις 25 ιουλίου να τα εχω πάρει. Αό θεσσαλονίκη.

jtj
12-07-2012, 01:17
στο 2917 στην παπαφη ή στο xclimbingshop.com στα τρικαλα

nektarios manousos
12-07-2012, 06:33
ενώ αν έχεις εμπειρια απο αγορές στο internet μπορείς να κοιτάξεις και εδώ,
http://www.barrabes.com/shop/mountain--climbing-footwear/d-1188-d/mountain-boots/trekking--hiking.html
τα μποτάκια της asolo είναι μια καλή επένδυση...