Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Παπουτσι & παντελονι πεζοπορειας...

Προεπιλογή

θα το κοιταξω.
    επισης μου ειπε φιλος οτι στην intersport εχει σε προσφορα κατι mckinley μποτακια.
    ειναι καλα?

Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Χμμμμ, σηκώνει κουβεντα αυτό. Για ανέβασε μοντέλο. Γενικά είναι στο κάτω άκρο και ανάλογα την χρήση περνάνε και δεν περνάνε την βάση...
    Δες πόσο έχουν και αυτά που προτείνει ο Κpaschalo, που είναι μακριά από το κάτω άκρο.

3. Προεπιλογή

Φιλε jason22 για παπούτσι θα συμφωνήσω με τον kpaschalo & sroubis ...

προφανώς θα έτυχε να είχε καλο καιρό αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα έχει και πάντα η ότι μπορείς να προβλέπεις 100% τον καιρό για εκεί που θα πας η ότι θα είναι τελείως στεγνά και χωρίς βράχους γκλίτσα κτλ. και ειδικά τώρα που είναι χειμώνας είναι απαράδεκτα ανασφαλές ένα τέτοιο πατούμενο σαν το montrail.
    Αν είναι να έχεις ένα παπούτσι καλο είναι να είναι μποτάκι για παραπολους λόγους που θα σου χρειαστεί και αφορά κυριως τον καιρό και την ασφάλεια σου όπως επίσης και την αντοχή στο χρόνο. και το Kayland-Globo NUBUK φαίνεται να είναι πολύ καλο για γύρο στα 160-170 που έχει. Εγώ θα διάλεγα ένα σε τέτοιο style με το Kayland (κατηγορια Backpacking)διλ. που ναι ιδανικό (με VIBRAM σολα, αδιάβροχο με η και χωρίς Μεμβράνη gtx η event, λάστιχο γύρο γύρο για αντοχή, και καλο θα ήταν πάνω απ το λάστιχο να μην έχει ραφές χαμηλά γιατί με τα γδαρσίματα στα κλαδιά και τους βράχους θα σπάσουν οι ραφές.

Μάρκες όπως είναι το 1.Zamberlan-lhasa gt, 2.Montrail-Dakota & Nebraska gtx, 3.La sportiva-Pamir gtx & Vajolet gtx, 4.scarpa kinesis pro gtx & Hekla gtx, 5.Hagwag-Alaska gtx & Atlas gtx, 6.Lowa-Tibet pro gtx, 7.Meidl-Himalaya MFS, 8.AKU-Conero nbk gtx, Αυτές είναι μερικές από τις πιο ποιοτικές εταιρίες σε μπότες με μερικά μοντέλα που προτείνω εγώ. Δεν είναι όμως η μονες υπάρχουν κι άλλες εξίσου καλές που μπορείς με το ψάξιμο-googling να τις συναντήσεις.

Τώρα μερικά TIP's η καλύτερη μπότα είναι αυτή που σου κάθεται καλά. εγώ είναι να πάρω τώρα κι έχω δοκιμάσει πολλές και δεν έχω πάρει καμια γιατί όλες δεν μου κάθονται καλά. πρέπει να μην σου βγαίνει ουτε χιλιοστο δεμένη να μη σε χτυπάει στην κατηφόρα με χοντρή καλτσα από midweight και πάνω πάχους. Αν δεν σου κάθεται καλά στο περπάτημα σε όλες τις κλήσεις απ την αρχή, μην πάρεις ποτε παπούτσι! και προς Θεού μην κανεις το λάθος να τα φορέσεις απευθείας σε εκδρομή. θα τα φοράς πρώτα τουλάχιστον 2 βδομάδες κάθε μέρα στην πόλη σου και μετά.

Αν θεωρείς τα παραπάνω βαριά και άβολα και προκειμενου να σε χάσουμε απ το σπορ ακόμα δεν ξεκίνησες υπάρχουν και ελαφρύτερου style αλλα όχι τόσο ανθεκτικά και ασφαλή τέτοια είναι καλά τα Salomon-Comet 3D gtx & quest 4D gtx όπως κι άλλες φίρμες σε ίδιο style απαραίτητα με μεβράνη γιαυτο το είδος και αν γίνετε.. vibram sola! Ααα και Μckinley οχι μην παρεις δεν ειναι αδιαβροχα.

Τώρα σε αυτό το style με το montrail που λες εσυ εγώ θέλω να πάρω τα ASICS GEL TRAIL LAHAR 3 G-TX http://www.directsportseshop.co.uk/P...ProductID=3908 όπου βλέπεις (gtx) να ξέρεις σημαίνει Gore-Tex αδιαβροχοποίηση. Αυτά αν ξέρεις τι φοράς σε asics η nike μπορείς να τα φέρεις από έξω και εννοείτε από αγγλία γιατί είναι πάντα no1 σε τιμές στ αθλητικά. googling με ρύθμιση μονο από UK και το νοούσου στο delivering ποσο πάει το μαλλί.

τώρα για παντελόνι άμα θες ξαναμιλάμε, ελπίζω να το δεις το μήνυμα γιατί έγγραφα πολυ ώρα

Προεπιλογή

H δικη μου ταπεινη γνωμη ειναι να μην το πολυψαχνεις με μοντελα , προσφορες κ.α . Πηγαινε σε ενα μαγαζι , πες τι θες να κανεις , δοκιμασε το ,
    βασικο ειναι να εχει μεμβανη , και αποφασισε .
    Η αποψη μου ειναι να στηριζουμε τα σωστα ελληνικα μαγαζια οπου μακροπροθεσμα εισαι πιο κερδισμενος .Ειμαι υπερ της διαπροσωπικης σχεσης με τον μαγαζατορα. Ποτε δεν ημουν της προσφορας . Αν χρειαζομαι κατι τοτε ψαχνω και εξωτερικο και το αγοραζω εφοσον η τιμη ειναι πολυ χαμηλοτερη .
    Αλλα για παπουτσια δεν θα αγοραζα απο internetoμαγαζο.

Απο μαγαζια στην αθηνα που θυμαμαι alpamayo, οδυσσεια ,pathfinder , polo ....

Καλες διαδρομές!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. παρεα πεζοπορειας...
    By jason22 in forum Ζητείται Παρέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-2011, 18:53
  2. Αδιαβροχο παντελονι?????
    By Jameskrem in forum Ορειβατικός-Αναρριχητικός Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-2011, 17:29
  3. γνωμες για jacket και παντελονι